Tervetuloa TAFTiin!

Alla on sinulle tärkeää tietoa liittyen uuteen alkavaan harrastukseesi Vantaan TAFT:ssa. Kaikki tiedot löytyvät myös Taftin www-sivuilta www.taft.fi

Hallitus:

Vantaan TAFTin hallituksen puheenjohtajana toimii Timo Jaakkola. Hallitus kokoontuu noin kerran kuukaudessa.

Timo Jaakkola, puheenjohtaja 050 4127672, timojaakkola305@gmail.com

Vesa Lindfors, talousvastaava vesa.lindfors@taft.fi

Petteri Stenman, talousvastaava petteri@tafi.fi

Jani Luiro, sihteeri jani.luiro@gmail.com

Hannu Kokko, jäsen hannu.kokko@aatsto.inet.fi

Marko Nylund, varustevastaava kupla692@gmail.com


Seuran taloudenhoidosta vastaa Teija Pahkala teija.pahkala@gmail.com


TAFTilla on tällä hetkellä joukkueita seuraavasti:

U11 (alle 11 vuotiaat)

Valmentaja Sami Hyleh sami.hyleh@gmail.com

Joukkueenjohtaja Ida von Bell ida@vonbell.net


U13

Valmentaja Jari Pellinen plootu@bastu.net

Joukkueenjohtaja Mika Kortesvuo mika.kortesvuo@fazer.com


U15

Valmentaja Timo Jaakkola timojaakkola305@gmail.com

Joukkeenjohtajat Mari Sormunen ja Satu Pitz mari_sormunen@windowslive.com


U17

Valmentaja Antti Hurme antti.hurme@windowslive.com

Joukkueenjohtaja Petteri Stenman petteri@taft.fi

Huoltaja Marko Nylund kupla692@gmail.com


U19

Valmentaja Mika Alanen mika.alanen@yahoo.com

Joukkueenjohtaja Vesa Lindfors vesa.lindfors@taft.fi



Edustus

Valmentaja Mika Alanen mika.alanen@yahoo.com

Joukkueenjohtaja Vesa Lindfors vesa.lindfors@taft.fi


Voimavalmennus:

Jari Pellinen plootu@bastu.net

Henri Von Holten henri.holten@konicaminolta.fi



Muutamia yleisohjeita:

Kaikki varusteasiat ensisijaisesti oman joukkueen joukkueenjohtajan kautta.

o Seuralla on jonkin verran varusteita kokeiltavaksi 1-2 kk ajaksi. Nämä hoidetaan joukkueenjohtajan toimesta joka ottaa tarvittaessa yhteyttä varustevastaavaan.

o Omia varusteita voi ostaa käytettynä tori.fi palstalta tai uutena esim TMS football kaupasta https://www.tms-footballshop-finland.fi tai verkosta. Pelaajilla voi myös
olla vanhoja varusteita kannattaa kysellä joukkueen viestintäkanavista.

o Pakollisia varusteita ovat

- Kypärä, jossa silmikko ja leukahihna. Varmista että kypärä on sopiva

- Hartiasuojat

- Pelihousut joissa lantio, reisi ja polvisuojat (voivat olla myös erilliset)

- Harjoituspaita (kysy väri valmentajaltasi)

- Alasuojat

- Hammassuojat·

Ilman varusteita et voi harjoitella varusteharjoituksissa.

o SAJL lainaa vuokravarusteita, nämäkin hoidetaan joukkueenjohtajan kautta. Vain U11-U13 ikäisille. Kustannus on 50€/kausi.

- Tiedotus:

o Jotta pysyt selvillä joukkueen ja seuran asioista sinun tulee saada tunnukset joukkueesi Whatsapp / Facebook -ryhmään. Joukkueenjohtaja auttaa tässä – kullakin joukkueella on hieman omat systeeminsä.

o Seuran virallinen tiedotuskanava on MyClub jonne tarvitset myös tunnukset. Siellä ilmoittaudutaan harjoituksiin ja peleihin sekä talletetaan kaikki oleelliset pysyväisluontoiset tiedotteet ja dokumentit. Myös laskutus hoituu MyClubin avulla.

- Pelaajatietolomake

o Jokaisen seurassa aloittavan tulee täyttää pelaajatietolomake. Saat sen oman joukkueesi joukkueenjohtajalta. Lomake tulee palauttaa viikon kuluessa aloittamisesta.

- Lisenssi ja vakuutus

o Tarvitset SAJL:n lisenssin ja tapaturmavakuutuksen, joka kattaa pelaamisen ja harjoittelun. Harjoituskaudella lisenssi ei ole pakollinen, mutta vakuutusta suositellaan.

o Lisenssin ja vakuutuksen voi ostaa joko yhdessä tai erikseen SAJL:n sivuilta http://www.sajl.fi/seurapalvelut/osta lisenssi/

o Hinta riippuu pelaajan iästä. Esim. 13-vuotiaalle lisenssi on 69 € ja vakuutus (sporttiturva) 120 € kaudessa.

o Jos käytät omaa vakuutustasi, varmista ensin että se kattaa sekä pelaamisen että harjoittelun amerikkalaisessa jalkapallossa ja ilmoita vakuutusnumero joukkueenjohtajalle ja
ostaessasi lisenssiä.

- Maksut

o Harrastaminen maksaa TAFTissa seuraavasti (2017):·

Kuukausittainen maksu 65 €/pelaaja·

Jäsenmaksu 110 €/kausi·

Pelaajavelvoite 220€/kausi. Pelaajavelvoitteen voi kuitata joko maksamalla tai osallistumalla seuran järjestämään talkootoimintaan, josta maksetaan 50€/kerta/pelaaja tai vanhempi.·

Seuralle hankituista sponsoreista /vast. korvataan erikseen, kysy tästä seuran talousvastaavilta.·

Maksut maksetaan 10 kuukauden ajalta, syys-lokakuu on vapaa kuukausi maksujen osalta.

Jäsenmaksuihin on mahdollista hakea tukea sosiaalitoimelta. Kysy omasta kunnastasi tätä.


- Harjoitusajat löytyvät täältä: http://taft.fi/juniorit/21 ja http://www.taft.fi/harjoitukset


Joukkueenjohtaja on pääasiallinen kontaktisi kaikissa muissa paitsi suoraan valmennukseen liittyvissä asioissa.



Seuraa organisaatiota TAFT Vantaa